Historické rudné doly Mědnik, z.s.
Náš spolek Historické rudné doly Mědník letos slaví 15 let vzniku spolku.Provozujeme štolu Marie Pomocné v Mědniku na Měděnci, na objednání štolu Země zaslíbená. Dále pořádáme různé akce s udržováním hornických tradic pro širokou veřejnost a úzce spolupracujeme s různými spolky z ČR, zejména pak se spolkem Severočeských havířů z Mostu. Dále se podílíme na průzkumu štol pro další obce se zájmem o zprovoznění důlních děl na jejich katastrech.
Hornicko-historický spolek západočeských uhelných dolů Zbůch
Hornicko - historický spolek ZUD Zbůch byl založen partou nadšenců 20 let po skončení těžby v Plzeňsko - radnickém revíru v roce 2015. Za svou poměrně krátkou dobu činnosti se podařilo členům spolku mimo jiné kompletně zrekonstruovat pomník důlního neštěstí na dole Austria, který odhalili u příležitosti 100 výročí této události. Dále zrekonstruovali budovu, do které umístili expozici hornického muzea. Jako součást muzea zbudovali ukázkovou štolu s maketou těžní věže. V posledním období jsme vybudovali vstupní portál do uměle vytvořené štoly Terezka ve Vranovicích na Rokycansku.
Cech příbramských hutníků - olovářů, z.s
Činnost cechu je zaměřena zejména na udržování hutnických tradic a památek, jichž Kovohutě Příbram jako huť navazující na 700 letou historii výroby stříbra a olova v regionu nabízí nespočet. V čele cechu stojí Slavný, vysoký a neomylný cechmistr a za hlavní úspěch považujeme rekonstrukci budovy skladu na podnikové hutnické muzeum připomínající slávu příbramského hutnictví a jeho venkovní expozici vystavující zařízení po léta používaná v huti.
Klub přátel hornických tradic Kladno
Klub přátel hornických tradic Kladno působí v hornickém skanzenu Mayrau a sdružuje individuální i kolektivní zájemce o hornickou historii a obnovu industriálních památek. Klub pořádá řadu kulturních, společenských, turistických a jiných akcí, v poslední době mimo jiné i tématické zájezdy do jižních a do severních Čech. V nedávné době Klub zahájil provoz pro veřejnost na úzkorozchodné dráze v areálu Skanzenu Mayrau, a to s lokomotivou BND 30. Loni Klub oslavil 125 let od jmenování Kladna královským horním městem, 150 let od založení jámy Mayrau a 30 let od založení hornického skanzenu Mayrau. Klub vydává tištěný Zpravodaj, který je veřejnosti dostupný i na internetových stránkách Klubu.
Spolok Permon Marianka (SK)
Marianka je významnou pútnickou, ale aj baníckou obcou, v ktorej sa do roku 1916 ťažila a spracovávala bridlica. Vyrábala sa z nej strešná krytina, biliardové a ruletové stoly a najmä školské písacie tabuľky. Tie sa z Marianky vyvážali do Európy, Orientu a Ameriky. Spolok Permon Marianka tu v ústí bridlicovej štôlne pre verejnosť prevádzkuje Miniexpozíciu ťažby a spracovania bridlice v Marianke - najmenšiu banskú expozíciu na Slovensku
Hornický spolek Solles Chodov
Hornický spolek Solles Chodov vzniknul v roce 2011 a v současné době má 10 členů. Jeho posláním je udržování, oživování a ochrana hornických tradic, údržba a případná obnova hornických památek v Chodovském regionu.
Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky
Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky vzniklo před 18 lety a v současné době má třicet osm řádných členů, což představuje asi 1500 osob.
Hlavním cílem Sdružení je udržování hornických a hutnických tradic, včetně záchrany, obnovy a zpřístupňování nemovitých i movitých památek.
Zároveň se Sdružení zásadním způsobem angažuje při pořádání Setkání hornických měst a obcí ČR, vyhlašuje a udílí ceny Český permon a zajišťuje koordinaci a informovanost o akcích svých členů a hornických a hutnických spolků v Evropě.
Je členem Sdružení evropských hornických a hutnických spolků a úzce při tom spolupracuje se Združeniem baníckych spolkov a cechov Slovenska.
Velmi děkujeme městu Jílové u Prahy za realizaci 28. Setkání a všem hornickým a hutnickým spolkům děkujeme za účast!
Hornický spolek Tlučná
Hornický spolek Tlučná vznikl po odloučení od Hornicko-historického spolku ZUD v roce 2019.
Hornický spolek "Rozkvět"
Hornický spolek “Rozkvět” Sedliště se nachází ve Slezsku v okrese Frýdek - Místek.
Byl založen a schválen Zemskou vládou v Opavě 1. října v roce 1901 okresním hejtmanstvím v Českém Těšíně a obecním úřadem v Sedlištích ve Slezsku. Je nejstarším fungujícím spolkem v České Republice. Zajímá se o hornickou tématiku nejen v regionu, ale i v cizině. Je členem Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě a v Sdružení Hornických a Hutnických spolků České Republiky.
Město Sokolov
Město Sokolov je staré hornické město (dnes okresní) s těžbou hnědého uhlí hlubinným i lomovým způsobem. První zmínka o těžbě uhlí v sokolovské hnědouhelné pánvi je zaznamenána v roce 1642 a od té doby dodnes se zde vytěžilo 1,2 miliardy tun uhlí.
Spolek Řimbaba
Spolek s kopretinou ve znaku buduje a udržuje v areálu bývalého dolu Řimbaba expozice s hornickou a regionální tématikou. Pyšní se funkční sbírkou báňské techniky a propaguje hornickou minulost obce Bohutín. Dále pořádá řadu akcí pro děti i dospělé. Je členem SHHS ČR a aktivně spolupracuje s ostatními spolky v příbramské oblasti.
Sokolovský hornický spolek, z.s.
Hornický spolek vznikl v roce 2023. Je to neformální sdružení bývalých i současných zaměstnanců Sokolovské uhelné a dalších příznivců hornictví a hornických tradic. Hlavním předmětem činnosti je udržování, oživování a rozvoj hornických tradic a zvyků, ve spolupráci s ostatními hornickými spolky.
Banícke bratstvo Herrengrund - Špania Dolina (SK)
Banícke bratstvo Herrengrund - Špania Dolina vzniklo v roku 2006. Poslaním nášho spolku je obnovenie a rozvíjanie viacstoročnej tradície baníckych zvykov, zbieranie, reštaurovanie a uchovávanie pamiatok na banskú činnosť. Naším cieľom je oboznámiť verejnosť na Slovensku a v zahraničí s históriou ťažby medi na Španej Doline.
Existencia Baníckeho bratstva - Fraternitas Corporis Christi - je historicky doložená listinou z roku 1463. Patrónom špaňodolinských baníkov je sv. Kliment. Naše insígnie, s ktorými dodnes slúžime „Aušusnícke služby“, sú z roku 1701. Od roku 2011 je tento cirkevný obrad zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Banícký cech Dolina Veľký Krtíš (SK)
Banícký cech Dolina Veľký Krtíš Slovenská republika vznikol v roku 2011. Reprezentuje bývalú hnedouholnú hlbinu banu Dolina, ktorá v rokoch 1947 až 2015 vyťažila 37 miliónov ton hnedého uhlia. Banícky cech Dolina ma v súčasnom období 40 členov a pravidelně sa zúčastňuje stretnuti baníckych miest na Slovensku a v Českej republike.
Důl Jan Šverma
Obecně prospěšnou společnost Důl Jan Šverma založila v roce 2003 firma GEMEC-UNION a.s. Hlavním posláním naší o.p.s. je zachování hornických památek v Dolnoslezské uhelné pánvi.
Od roku 2012 provozujeme Hornický skanzen Žacléř – jde o soubor památkových objektů jámy Jan a Julie a prohlídkovou štolu Jitřenka.
Od roku 2015 provozujeme bývalý měděný důl Bohumír v Jívce.
To je vše, co zbylo z hornictví východních Čech.
Spolek horníků Barbora Krásno
Hornický spolek horníků Krásno vznikl v roce 1996. Členy spolku jsou bývalí horníci a zaměstnanci Rudných dolů Příbram, závod Stannum Horní Slavkov a Jáchymovských dolů Horní Slavkov. Historicky se zde od 13. století těžil cín a stříbro, později pak i uran. Spolek oživuje a udržuje hornické tradice v regionu Slavkovského lesa. Dále organizuje společenské a odborné akce, přednášky a publikace propagačních materiálů. Členové navštěvují a organizují akce hornického folkloru. Spolek je součástí SHHS České republiky.
Důl svatého Mauritia na Hřebečné u Abertam
Důl svatého Mauritia na Hřebečné u Abertam, který jsme si dali hrdě do názvu, byl založen v roce 1545, v době, kdy Georg Agricola, jedna z největších osobností Krušných hor vůbec, psal knihu, ze které je úvodní citace.
Náš spolek vznikl v roce 2012 právě a hlavně proto, že se cítíme být zodpovědnými za dědictví generací žijících na hřebeni Krušných hor v dávné i nedávné minulosti.
I když zatím nemáme mnohaletou historii plnou úspěchů a splněných předsevzetí, mohli bychom vyjmenovat již docela dlouhý seznam spolkových akcí, které jsme uspořádali, od brigádnické činnosti při údržbě dolu Mauritus přes přednášky a terénní exkurze až po propagační činnost ve sdělovacích prostředcích.
Protože jsme spolkem hornickým či montánním, středobodem našeho zájmu jsou pochopitelně především památky spojené s hornictvím. Hornictvím převážně středověkým a raně novověkým, jež dalo vzniknout osídlení hřebene Krušných hor, ze kterého se „rekrutuje“ či k němuž má vřelý vztah drtivá většina našich členů. Toho hřebene Krušných hor, které jsou po staletí bičovány studenými vichry, sněhovými vánicemi a osudovými dějinnými zvraty. Krušných hor, které jsou nejkontroverznějším pohořím Země české, Krušných hor, které můžete buď milovat, nebo zavrhnout!
My jsme si vybrali tu první možnost a jako zástupci Města Abertamy a osady Hřebečná reprezentujeme na letošním setkání hornických měst slavnou hornickou tradici místa našeho srdce.
Hornické muzeum Harrachov
Na harrachovském ložisku se fluorit-baryt-galenitové rudy dobývaly od roku 1957 do roku 1992 z hloubky až 350 metrů. Dnes je zde Hornické muzeum a prohlídková štola. Nabízíme ukázky minerálů, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Štola je dlouhá asi jeden kilometr a prohlídka s výkladem průvodce trvá necelou hodinu. Při ní je možné vidět těžební stroje, akumulátorovou lokomotivu a důlní vozíky.
Cech příbramských horníků a hutníků
Cech příbramských horníků a hutníků má přes 40 členů a funguje již více než 30 let. V roce 1997 jsme uskutečnili v Příbrami první Setkání hornických měst a obcí ČR a velmi nás těší, že letos probíhá bez přerušení již dvacátý osmý ročník. Cech příbramských horníků a hutníků navazuje na spolkovou činnost studentů - akademiků Vysoké školy báňské v Příbrami do roku 1945. Hlavním posláním Cechu je osvětová činnost a udržování hornických a hutnických tradic, zvláště v oblasti kulturní a společenské. V roce 2026 uspořádáme v Příbrami 30. Setkání hornických měst a obcí ČR spojené s 19. Evropským hornickým a hutnickým dnem. Srdečně všechny zveme.
Spolek horníků na Horách Matky Boží
Spolek horníků na Horách Matky Boží byl založen v roce 2023. Má 8 členů a vznikl z popudu mladých lidí, kteří mají profesně nebo rodově blízko k hornickému stavu. Věkový průměr spolku je pouhých 35 let.
Spolek se může pyšnit tím, že se na Horách Matky Boží těžilo zlato a stříbro už ve 13. století. V roce 1522 povýšil tehdejší osadu Ludvík Jagellonský na horní královské město. Jedná se o nejmenší horní královské město ve střední Evropě a hrdě se hlásí k tradicím hornického stavu v ČR.
Hornický spolek Apollonia
Hornický spolek Apollonia byl založen v červnu 2012 ve městě Nové Sedlo, které se nachází v hnědouhelné pánvi mezi městy Sokolov a Karlovy Vary. Název Apollonia získal podle dolu, který byl v Novém Sedle založen v roce 1800. Do současnosti se v Novém Sedle zachoval povrchový důl Družba, ve kterém se do srpna 2011 dobývalo hnědé uhlí. Aby se hornictví v Novém Sedle nevytratilo z paměti, byl založen Hornický spolek Apollonia, který se snaží o zachovávání hornických tradic. V letošním roce se členům HS Apollonia podařilo vybudovat hornickou expozici, kterou plánují v průběhu října slavnostně otevřít a zpřístupnit veřejnosti.
Hornický spolek Český Krumlov
Hornický spolek Český Krumlov je společenství sdružující zájemce o hornickou historii regionu českokrumlovska. Spolek vznikl v roce 2009 s cílem oživit, udržovat a rozvíjet místní hornické zvyky a tradice, zachovat a zpřístupnit vzácné doklady o hornické činnosti ve městě Český Krumlov a jeho okolí, jako jsou hornické a historické památky a lokality. Hornický spolek Český Krumlov je od roku 2012 členem Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky. Jedním z cílů spolku je studium montánní historie regionu a její zdokumentování a propagace. Tato činnost je zaměřena především na středověkou těžbu zlata a stříbra a novověkou těžbu grafitu.
Hornické město Petřvald
Hornické město Petřvald je součástí okresu Karviná, jenž leží ve slezské části severní Moravy. Jeho rozloha je 1263 ha. Město Petřvald má v současné době 7411 obyvatel. Osada byla založena asi kolem roku 1256 při velké kolonizaci Těšínska. Rozvoj obce na přelomu 19. a 20. století byl značně ovlivněn těžbou uhlí, které se zde začalo těžit od roku 1833. V roce 1955 se stal Petřvald městem. Těžba černého uhlí byla na území města ukončena v září 1998. V současnosti se v lokalitách bývalých dolů nachází průmyslové centrum, především strojírenského charakteru výroby.
Královské horní město Rudolfov
Královské horní město Rudolfov je dnes už jen malým 2,5 tisícovým městečkem, které vzpomíná na svou zašlou slávu. Jihočeský Rudolfov byl však v období renesance vedle Jáchymova a Kutné Hory třetím nejvýznamnějším revírem těžby stříbra v Zemích Koruny České. Své jméno odvozuje od slavného donátora města i hornictva císaře Rudolfa II.
Společnost přátel Rudolfova
Společnost přátel Rudolfova je občanské sdružení, které se od roku 2000 snaží obnovit historické tradice v městečku. Zejména každoroční červnové hornické slavnosti ve stylu renesance a prosincový lampionový průvod Barbořino světlo. V Rudolfově byla v roce 1990 instalována jedna z prvních hornických naučných stezek a v roce 1996 otevřeno Hornické muzeum. To je umístěné od roku 2014 v historickém objektu královského báňského úřadu.
V roce 2004 se v Rudolfově uskutečnilo 8. setkání hornických měst a obcí ČR, které se stalo důležitým mezníkem v pořádání těchto akcí. Rudolfov dal setkáním měst poprvé putovní prapor měst a cenu Český permon za zachování hornických tradic ve čtyřech kategoriích.
Městská garda královského horního města Jihlavy
Spolek přátel dělostřelby byl založen v roce 2004. Navazuje na slavnou tradici z roku 1499, kdy bylo v královském horním městě Jihlavě založené Střelecké bratrstvo sv. Šebestiána. Již 10 let pro město Jihlavu zabezpečujeme reprezentativní jednotku městské gardy. Spolek je držitelem českého rekordu – salva z historických dělostřeleckých zbraní jediného vlastníka a majitelem největší funkční sbírky originálů a replik historických palných zbraní v České republice. V roce 2020 jsme obdrželi i titul REKORDMAN ROKU 2020 za kolektivní rekord.
Občianske združenie Spolok priateľov Bane Nováky
Občianske združenie Spolok priateľov Bane Nováky bolo založené v roku 2007. Z pôvodných 29 členov sa rozrástol na dnešných 143. Podstatný podiel členov sú dôchodcovia, bývalí novácki baníci ale aj niekoľko ešte zamestnaných baníkov. V roku 2010 spolok vybudoval 16 km dlhý Náučný banský turistický chodník po nováckom uhoľnom ložisku a každoročne organizuje júnový hromadný pochod pod názvom Uhoľná stopa. Od roku 2011 pôsobí v Spolku priateľov Bane Nováky mužský banícky spevácky súbor Kahanec. V roku 2023 spolok zriadil múzeum, ktoré bude pripomínať históriu od vyťaženia prvého vozíka nováckeho uhlia v roku 1940, až po rok 2023, kedy ťažba definitívne v Novákoch skončila.
Cieľom všetkých aktivít spolku je rozvíjanie a udržiavanie tradícií hnedouhoľného baníctva na hornej Nitre.
Klub přátel hornického muzea v Ostravě
Klub přátel hornického muzea v Ostravě si v roce 2023 připomněl 35 let od svého založení. Momentálně sdružuje okolo 190 členů příznivců historie hornictví ve třech pobočkách, Ostravě, Havířově a Karviné. Vydává čtvrtletník Hornický zpravodaj, pořádá v pobočkách každý měsíc pro své členy přednášky a vydal celou řadu knih mapujících šachet a hornických kolonií a udržuje hornické tradice a zvyky.
Hornicko-historický spolek Stříbro
Historie města Stříbra sahá až do konce 12. století, přesněji do r. 1183. Je protkána těžbou olověných a zinkových rud a životem mnoha generací horníků a jejich rodin. Jeho hornický vývoj byl zatím utlumen v osmdesátých letech minulého století.
„Jsme za Stříbra, ale zlato je zlato – AŤ ŽIJE JÍLOVÉ.
Ze Stříbra přivážíme pozdravy a dobrou náladu. Ať se Vám v Jílovém dobře žije a nám horníkům, ať to dnes všechno vyjde.“
To Vám od srdce přeje již dvaadvacetiletý Hornicko-historický spolek Stříbro ze Stříbra. Spolek má 31 členů a provozuje Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky a funkční důlní dráhou. Jeho velkou chloubou je však dědičná štola Prokop, ve které spolek zajišťuje velice oblíbené a pro všechny návštěvníky nezapomenutelné prohlídky historickým důlním podzemím.
Jihlava / Statutární město Jihlava
Jihlava je nejstarším královským horním městem. Předpokládá se, že město založil král Václav I. kolem roku 1240 a vznik souvisel s objevem bohatých stříbrných nalezišť. S rozvojem těžby stříbra souvisela i ražba mincí, v Jihlavě působila královská mincovna. Brzy po vzniku města se začaly stavět i významné církevní stavby, mohutné opevnění s branami, z nich Brána Matky Boží je symbolem města dodnes. Významnou památkou jsou 25 km dlouhé podzemní chodby, které jsou přístupné veřejnosti.
Jihlava - Jihlavský havířský průvod, z.s
Historie jihlavského havířského průvodu sahá až do roku 1799, tradici několikadenního havířského průvodu městem založil v roce 1890 kustod jihlavského muzea Johann Haupt. Průvody se staly významnou kulturní akcí města Jihlavy, která se konala kolem červnového svátku Jana Křtitele. Po 2. světové válce byla tradice postupně zapomenuta a podařilo se ji obnovit v roce 1999 díky iniciativě spolku Jihlavský havířský průvod. Do ulic města se vrátili děti a dospělí, kteří v autentických kostýmech připomínají bohatou historii Jihlavy jako centra dolování stříbra.
Královské horní město Stříbro
Královské horní město Stříbro bylo založeno 1183. Od prvopočátku je spojeno s hornickou činností a to dolováním stříbra, olova a zinku. V roce 1801 je u nás zřízen Horní úřad a v roce 1804 Horní soud. Ve stříbrském revíru bylo 52 hornických cechů. Je zde spočítáno 210 důlních děl. Do roku 1920 je zde stále revírní báňský úřad, který je sloučen s plzeňským. Poslední etapa dolování je od roku 1950 - 1974. Stříbrský revír je v tzv. mokré konzervaci, není zasypán. Ve stříbrském revíru se dolovalo více než 800 let. Zdař Bůh
Bratrstvo sv. Barbory
Bratrstvo sv. Barbory bylo neoficiálně založeno v roce 2007. V roce 2022 bylo založeno oficiálně, sdružuje k dnešnímu dni 15 uniformovaných členů. Navazuje na původní historický cech sv. Barbory z roku 1695, který založil listinou papež Inocenc XII. a fungoval 78 let. My se snažíme na tuto tradici navázat. V roce 2025 uplyne 330 let od založení původního Bratrstva.
Kroužek krojovaných horníků Barbora, z.s.
Důl Barbora se začal hloubit v roce 1907 a původně se jmenoval důl Austria. V roce 1918 byl přejmenován na důl Józef Pilsudský podle obnovitele polského státu. V roce 1920 byl přejmenován na důl Barbora. V padesátých letech spadal pod důl Důl 1. máj. Na Barboře těžba skončila 16. prosince 2002
Kremnický banícky spolok
Kremnický banícký spokol udržiava banícke tradície v historicky preslávenom Zlatom meste, ako kedysi prezývali Kremnicu.
Má 58 členov a v roku 2024 oslávi 15 výročie svojho založenia. Počas svojej činnosti obnovil množstvo tradičných baníckych podujatí z minulosti a nadviazal kontakty doma i v zahraničí. Sme radi že aj v Jílovom máme kolegov a priateľov baníkov.
Hornický spolek Barbora, z.s. Kutná Hora
Hornický spolek Barbora, z.s. Kutná Hora vznikl v roce 2003 z tzv. "Kutnohorské pracovní skupiny" České Speleologické Skupiny (ČSS), základní organizace 5-05 Trias. Jeho základnu tak tvoří spektrum lidí profesně z oboru, ale i příznivců a nadšenců se zájmem o hornictví či montanistiku. Hornický spolek se primárně zabývá průzkumem a dokumentací kutnohorského rudního revíru, ať už středověkého nebo novodobého. Mezi jeho zatím největší úspěchy patří objevení rozsáhlého historického podzemí v Kutné Hoře, kde se nyní připravuje další etapa průzkumu těchto důlních děl a dlouholetý průzkum zdokumentování důlního díla Bylanka IV., který byl završen objevem a záchranou unikátního středověkého větracího stroje. Za to byl spolek oceněn v roce 2020 cenou Český Permon v kategorii záchrana technické památky a stal se tak podruhé držitelem této ceny.
Hornický spolek Barbora dále spolupracuje s řadou různých organizací jako jsou například Archeologický ústav Praha, Národní Památkový Ústav Loket, České Muzeum Stříbra v Kutné Hoře, a podílí se tak na různých projektech v oblasti báňské historie.
Hornonitriansky banícky spolok
Hornonitriansky banícky spolok so sídlom v Prievidzi vznikol v roku 2012 a má 50 členov. Pomocou aktivít svojich členov, mesta Prievidze a príslušných obcí, dáva na vedomie širokej verejností banícku históriu písomnou, grafickou a muzeálnou - materiálnou formou. Pripomína, že v Prievidzi bolo Povereníctvo miestnych palív a naftového priemyslu pre Slovensko, pripomína že v okolí mesta bola významná hlbinná i povrchová ťažba hnedého uhlia s viac oko storočnou tradíciou. Dáva na vedomie, že tu vznikol podnik Banské stavby ako významný výstavbový podnik baní a tunelov nie len pre Slovensko a ďalšie významné banské inštitúcie. Skúma banícku históriu ťažby zlata a striebra v okolitých obciach po prvej svetovej vojne. Hlavným cieľom a poslaním spolku je aj rozvíjanie a udržanie baníckych tradícii a baníckeho stavu v regióne mesta Prievidza.
Malokarpatský banícky spolok v Pezinku
Malokarpatský banícky spolok v Pezinku začal písať svoju históriu v roku 2002. Vtedy, po prijatí bývalých pracovníkov Rudných baní primátorom mesta, 24. júna, pri príležitosti spomienky na prvú písomnú zmienku o dobývaní drahých kovov v pezinskom chotári, sa začali ozývať hlasy volajúce po pravidelnejšom stretávaní. Po vzore baníckych spolkov v niektorých banských mestách bol 17.augusta 2002, počas Pezinského permonika, vytvorený Malokarpatský banícky spolok v Pezinku. Do svojho programu prijal všetky body „ Zakladajúcej listiny Historického baníckeho krúžku pri závode RB Pezinok“ z roku 1986 a stal sa de facto jeho pokračovateľom. Členovia Malokarpatského baníckeho spolku svojou činnosťou potvrdzujú, že baníctvo je neoddeliteľnou súčasťou histórie Pezinka a jeho okolia.
Hornický spolek Praha
Spolek byl založen dne 7. května 1990 pracovníky Ústavu geotechniky ČSAV. V roce 2016 byl Hornický spolek Praha nově strukturován. Spolek kromě odborné činnosti každoročně ctí hornické tradice např. tím, že v Praze připomíná Den horníků u příležitosti vydání Jihlavského horního řádu a svátek sv. Barbory. Pro další hornické spolky pořádá tzv. „Hornické parády“, kdy dosud dva slavnostní průvody horníků Prahou byly zakončovány přijetím předními ústavními činiteli v prostorách Parlamentu ČR. V současné době se Hornický spolek Praha obrátil s žádostí o přijetí zástupců hornických spolků prezidentem ČR na Pražském hradě v roce 2025.
Hornicko-historický spolek Planá
Historie dolování stříbra, olova, mědi a cínu je v Plané a okolí známa již z doby předhusitské. V pozdějších kronikách jsou zaznamenány doly na stříbro pod plánským zámkem a pod městem. V letech 1627 až 1667 rod hrabat Šliků razil v Plané stříbrné mince – tolary, groše. V padesátých letech 20. století se Planá stala opět jedním z center hornické činnosti. V okolí probíhal rozsáhlý intenzivní geologický průzkum na radioaktivní suroviny, který postupně přešel na těžbu uranových rud v okolí Zadního Chodova.
V listopadu roku 1995 založili bývalí pracovníci Uranových dolů Západní Čechy hornicko-historický spolek, který si vytkl cíl vybudovat ve staré štole hornické muzeum. To se za podpory města Planá podařilo a 1. července 1998 bylo Hornické muzeum Planá slavnostně otevřeno. Provoz a údržbu tohoto muzea zajišťuje již 27 roků Hornicko-historický spolek Planá.
Horní město Planá je zařazeno mezi města s památkovou zónou.
Hornická dechová kapela Severočeských dolů a.s. Chomutov
Hornická dechová kapela Severočeských dolů a.s. Chomutov, pod vedením kapelníka pana Antonína Hurníka, pořádá pravidelné koncerty pro město Chomutov a na zámcích Červený Hrádek a Klášterec. Účastní se různých hornických slavností v regionu, například Barborky, Dne horníků, Setkáních hornických měst a obcí a to nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Maďarsku, Rakousku a v Německu. Působí v regionu na akcích obcí a měst jako Staročeská kapela.
Hornická společnost podkrušnohorské oblasti, z.s.
Hornická společnost podkrušnohorské oblasti, z.s. se sídlem v Bílině je dobrovolná nepolitická zájmová organizace, která je samostatnou právnickou osobou.
Program společnosti je zaměřen na získávání poznatků z oblasti hornické činnosti zejména v problematice důlní techniky a zařízení, technologie dobývání a úpravy nerostných surovin, rekultivace a zahlazování důlní činnosti, geologii. Společnost organizuje odborné semináře a pracovní cesty se zaměřením na uvedenou problematiku. Dále usiluje o zachování a rozvoj hornických tradic, pořádá exkurze po hornických památkách. Je iniciátorem vzniku Sdružení hornických a hutnických spolků ČR a jeho zakládajícím členem.
SITG Turów a SIGT Bełchatów
SITG Turów a SIGT Bełchatów provádí řadu vědeckých a technických činností, stará se o utváření názorů a posudků týkajících se těžby v Polsku. Zajišťuje integraci prostředí důlních inženýrů a techniků budováním a utužováním přátelství členů SITG a jejich rodin. SITG se zaměřuje na šíření zkušeností v oblasti hornické vědy a techniky, dbá na zvyšování odborné kvalifikace technického personálu a pěstuje tradice hornictví.
Spolek krojovaných horníků při obci Stonava
Spolek krojovaných horníků při obci Stonava vznikl v roce 1914. Letos oslavil 110 let. Od začátku své existence působí v obci Stonava. Pořádá zahradní slavnosti, oslavy sv. Barbory, Skoky přes kůži. Zúčastňuje se akcí v ČR i v zahraničí.
Kroužek krojovaných horníků Gabriela, z. s. (Karviná)
Nejstarším hornickým spolkem na Karvinsku je Kroužek krojovaných horníků Gabriela navazující na činnost Katolického spolku horníků v Karviné založeného roku 1902. V současné době má kroužek téměř 90 členů, kteří se věnují nejen udržování hornických tradic, ale také záchraně hornických památek.
Společnost Montanika
Společnost Montanika byla založena skupinou přátel v roce 2003, které spojuje láska k podzemí, hornictví, zájem o geologii a baví nás velké výzvy. Jednou z nich je zajištění a zprovoznění desítky let zavřeného jílovského dolu Pepř, který je nyní zpřístupněn od řeky Sázavy štolou Václav. Naším cílem je ukázat důlní díla slavného historického zlatonosného revíru bez betonových chodníčků, s funkčními stroji a tím zprostředkovat autentický zážitek z prostředí činného dolu.
Hornicko-historický spolek pod Ralskem
Hornicko-historický spolek pod Ralskem vznikl v roce 2011 a členy jsou bývalí zaměstnanci Uranových dolů Hamr (dnes DIAMO, státní podnik) a horničtí nadšenci. Spolek se stará o hornické památky, rozvíjí hornické tradice a koná význačné kulturní akce ve Stráži pod Ralskem. Srdečně Vás zveme k návštěvě města Stráž pod Ralskem a jeho okolí.
Kroužek krojovaných horníků dolu František Horní Suchá
Náš spolek byl založen v roce 1921. Na území obce Horní Suchá fungoval náš důl až do roku 1999. Po několik let byl hodně dobře znám veřejnosti pod názvem prezident Gottwald. Dnes již dominanta obce Skipová věž nese název opět Důl František. Je zde průmyslový areál a v přípravě je hornická expozice ve skipové věži. Náš spolek čítá na 40 členů již v seniorském věku. Naštěstí máme i pár mladších členů, kteří Vás přijeli pozdravit a reprezentovat naší šachtu a spolek na hornické setkání do Jílového u Prahy.
Město Bílina
Město Bílina se rozkládá v severozápadní části České republiky v údolí řeky Bíliny. V současné době má cca 14,5 tisíc obyvatel. Město patří mezi významná historická města Podkrušnohoří. První písemná zmínka o Bílině je uvedena v zakládací listině břevnovského kláštera papeže Jana XV. z 31. května roku 993.
Největší zajímavosti lze nalézt v centru města, na Mírovém náměstí. Jedná se o goticko-renesanční kostel sv. Petra a Pavla, secesní radnici, morový sloup a barokní kašnu z roku 1682, měšťanské domy s podloubím a veřejnosti nepřístupný barokní zámek. Velké oblibě se těší Pohádkový les s dřevěnými pohádkovými postavičkami, který v letošním roce slaví 50 let od svého vzniku. Za návštěvu stojí areál bývalých lázní Kyselka. V rozsáhlém lesoparku se mimo jiné nachází unikátní lesní kavárna z roku 1893, letní amfiteátr, stáčírna léčivé minerální vody Bílinská kyselka a budova Inhalatoria, ve které je v letních měsících veřejnosti k dispozici Bílinské pramen kyselky. Dominantou Bíliny je pak znělcová hora Bořeň (539 m n. m.).
Historie města je úzce spjata jak s minerálními prameny, tak s těžbou hnědého uhlí.
Uhlí na Bílinsku pochází z hlubokého pravěku z doby třetihor a je součástí jednoho obrovského ložiska hnědého uhlí, které se táhne podél Krušných hor. Oblast Bíliny patří mezi jednu z prvních oblastí, kde byl od roku 1751 provozován řádný hlubinný důl. Současný dobývací prostor dolu Bílina se rozkládá na území o rozloze 23,6 km2. Dno dolu v roce 2019 dosáhlo 12,5 m n. m. a jedná se o nejhlubší otevřené místo vytvořené člověkem v České republice. Kromě nejhlubšího místa se přímo v areálu elektrárny v Ledvicích nachází nejvyšší rozhledna v České republice, prosklená vyhlídka s přístupným ochozem ve výšce 144 metrů. Za připomenutí rovněž stojí jedna z největších výsypek v Evropě – Radovesická výsypka, která se nachází východně od města a byla zřízena k ukládání vytěžené zeminy z blízkého dolu. Od poloviny 80. let zde dochází k rekultivaci a postupně zde vzniká turistická oblast s lesy, vodními plochami a sítí cyklo a naučných stezek. V současné době je proces rekultivace ukončován a nastává proces resocializace daného území.
Přítomnost uhlí je proto pro město Bílinu v mnoha ohledech neodmyslitelná a významná.
Ostrava
Ostrava, často označovaná jako Moravskoslezská metropole, je třetím největším městem České republiky, a to co do rozlohy i počtu obyvatel. První historická zmínka o Ostravě se objevuje roku 1267, tamní osídlení je ale mnohem starší a sahá až do pravěkých dob. Hornická tradice je zde velmi silná, uhlí se tady těžilo od konce 18. století až do roku 1994. Už od dob rakouskouherské monarchie byla známa coby významné industriální centrum. Dnes jde také o přívětivé zelené město, které je dějištěm mnoha kulturních, sportovních a společenských akcí s mezinárodním přesahem.
Hornicko – archeologický spolek JáMy, z.s.
má ve správě dvě významná důlní díla Jílovského zlatohorního pásma – Starou halířskou štolu a Důl Panny Marie Vítězné. U obou děl provádí činnost hornickým způsobem, zajišťuje a obnovuje tyto cenné důlní prostory pro další generace i pro potřeby montánního výzkumu. Spolek se dále podílí na terénním archeologickém průzkumu ve spolupráci s regionálním muzeem – například výzkum zaniklého osídlení hornických osad v Požárském polesí. Spolek tak přispívá k zachování hornických tradic a výzkumné činnosti v montánní historii Jílovského revíru i města.
OZ HALIAR Staré Hory
Hlavným cieľom združenia založeného v r. 2013 je oživenie, rozvoj a propagácia baníckeho regiónu Starých Hôr, ako aj ďalších kultúrno - historických materiálnych a duchovných tradícií regiónu. K tomu patrí organizácia akcií pre verejnosť a správa stálej baníckej expozície. Názov združenia je odvodený od doliny Haliar - najstaršej banskej oblasti v regióne, kde sa ťažila medená ruda s vysokým obsahom striebra.
Občianske združenie SALVATOR Vyšná Boca
Občianske združenie SALVATOR Vyšná Bocabolo založené 11.7.2014 ,ktorého cieľom bolo sprístupnenie starého banského diela v regióne horného liptova v obci Vyšná Boca. Sprístupnenie štôlne dalo predpoklad rozvoju turizmu, ale aj spoznávania krásnej baníckej histórie na hornom liptove. Zakladajúcim členom OZ bol pán Juraj TREGER, ktorý má najväčší podiel na sprístupnení štôlne. V štôlni sa od polovice 15. storočia , až do polovice 19. storočia ťažilo zlato a striebro. Štôlňa je celoročne sprístupnená.
MĚSTO JÍLOVÉ U PRAHY
Vítejte v Jílovém u Prahy, městě s bohatou hornickou historií! Naše město, zasazené do malebné krajiny Středočeského kraje, se pyšní dlouhou tradicí těžby zlata a dalších nerostných surovin. Důkazy této minulosti naleznete na každém rohu – od dochovaných štol a hamrů až po místní muzeum. Dnes je Jílové nejen významným centrem regionu, ale také oblíbeným místem pro turisty, kteří hledají klidnou dovolenou v přírodě. Jsme nesmírně rádi, že právě zde můžeme přivítat všechny účastníky 28. Setkání hornických měst a obcí ČR a společně si připomenout naši společnou historii a tradice.
KRUŠNOHORSKÁ DŮLNÍ SPOLEČNOST S.R.O.
Náš spolek se zasloužil o záchranu a obnovu důlních děl v Mikulově u Teplic. Spolupracuje se spolky nejen z Česka, ale také z Německa. V letech 2019 až 2022 se podařil neuvěřitelný kus práce na zpřístupnění dolu Milá paní v Mikulově. Naše společnost má zásluhu také na záchraně hornických památek na jiných lokalitách, na které jsme často zváni o radu či realizaci rekonstrukce části důlního díla. Pavel Chaloupka, jenž stojí za veškerou prací a je hnacím motorem spolku, je držitelem ocenění Zlatý Permon za záchranu hornických památek. Naše práce je ceněna také Národním památkovým ústavem, který následně některé doly prohlásil za Kulturní památku ČR.
KRAJINA BŘIDLICE
Spolek Krajina břidlice působí na území pohoří Nízký Jeseník, kde se po dobu několika staletí těžila štípatelná břidlice. Spolek řídí a organizuje aktivity národního geoparku Krajina břidlice, zejména se věnuje historii těžby břidlice v Nízkém Jeseníku. Členové spolku provozují zpřístupněná podzemí – Flascharův důl u Oder a Raabovu štolu u Vítkova, Muzeum břidlice, naučné stezky věnované hornictví a připravovány jsou další projekty související s hornickou tématikou.
REGIONÁLNÍ MUZEUM JÍLOVÉ U PRAHY
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy je historická budova, středověké sídlo královského horního úřadu, který se také nazýval "Dům Mince". Svého času v něm pobýval i známý alchymista Edward Kelley, který se v jeho prostorách v rámci nynějších oslav dokonce zhmotní i se svojí alchymistickou laboratoří. V rámci hornických slavností je možnost navštívit novou, interaktivní a doslova oslnivou expozici ZLATA s komentovanou prohlídkou a k vidění bude mimořádně i dokonalá replika Svatováclavské koruny, korunovační klenot Karla IV. V sále konírny (dalším objektu muzea) lze vidět výstavu fotografií jílovských podzemních prostor, která byla vytvořena ve spolupráci se společností Montanika. Muzeum také spravuje tři štoly, kde se v minulosti těžilo zlato - štolu sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a štolu Halíře. Všechny jsou přístupné o víkendech až do konce října.
SPOLEK PRO KRASOVOU SPELEOTERAPII
Specializace Spolku pro krasovou speleoterapii spočívá v jedinečnosti odborného kolektivu, který se dlouhodobě zabývá bezpečností provozů pro léčebnou speleoterapii v prostorách bývalých důlních děl i v jeskynním prostředí. Rozsah komplexní činnosti profesním zaměřením jednotlivých členů spolku významně přesahuje základní monitoraci mikroklimatu vhodného prostředí k udržitelné kvalitě podzemní léčby, ale zaměřuje výzkumnou pozornost i k samotné metodice vedení léčby. Spolek je držitelem platného oprávnění k činnosti prováděné hornickým způsobem. Díky tomuto odbornému počinu se tak stala i hornická činnost veřejnou možností, jak se pozitivně podílet na kvalitě zdraví naší populace.
SPOLEK SEVEROČESKÝCH HAVÍŘŮ MOST
Spolek vznikl roku 1996. Jeho cílem bylo založit a zpřístupnit hornické muzeum v Severočeské hnědouhelné pánvi. To se podařilo v roce 2007 otevřením Podkrušnohorského technického muzea na bývalém dole Julius III v Kopistech u Mostu. Členové spolku vzkřísili zaniklou tradici oslav svátku svaté Barbory a aktivně se účastní společenského života města Mostu. Základním krédem Spolku je nemyslet jenom na přítomnost, ale i na to, jaký odkaz bude po hornické činnosti na severu Čech zanechán příštím pokolením.
MĚSTO HOLZGERLINGEN
Město Holzgerlingen leží ve spolkové zemi Bádensko - Württembersko v okrese Böblingen, v zemědělské oblasti, která se nachází v těsné blízkosti sttutgartské průmyslové aglomerace. Od šedesátých let město prodělalo dynamický růst. Ještě v roce 1950 mělo skoro stejně obyvatel jako Jílové. Město vytvářelo nové pracovní příležitosti v podnikatelské zóně města a neustále se stará o udržení pěkného okolí. Velikost města odpovídá i úrovni občanské vybavenosti. Ve městě funguje přes čtyřicet zájmových spolků a klubů, které vyvíjejí bohatou aktivitu a spolupracují při přípravě městských akcí.
MĚSTO NOVÁKY
Město Nováky se nachází na západním Slovensku v Trečínském kraji v údolí řeky Nitry mezi pohořími Vtáčnik a Strážovské vrchy asi deset kilometrů jihozápadně od Prievidzy. První písemná zmínka o Novákách je z roku 1113. Osídlení oblasti Novák je však prastaré, velmi zřetelné archeologické stopy osídlení sahají až do mladší doby bronzové. Díky své poloze měly Nováky v minulosti nepochybně značný regionální význam, městem se ale staly až v roce 1961. Je zde široce rozvinutý chemický, energetický, těžební, strojírenský a stavební průmysl. Ve městě se nachází uhelná elektrárna a nedaleko města uhelné doly.
STATUTÁRNÍ MĚSTO HAVÍŘOV
Havířov je mladé město, které vzniklo v souvislosti s těžbou uhlí. Jeho charakteristickou tvář tvoří panelové domy a moderní architektura. Dnes je Havířov významným centrem obchodu a služeb s bohatým kulturním životem. Najdete zde různé sportovní možnosti, parky a také několik zajímavých památek. Město pravidelně pořádá velké akce, jako jsou například Havířovské slavnosti.
MĚSTO NOVÉ SEDLO
Nové Sedlo je malebné město ležící v okrese Sokolov. Své jméno získalo díky poloze na sedlovitém úbočí. Město má bohatou historii, která je spjatá především s těžbou uhlí a následnou přeměnou na významné průmyslové centrum. Důkazem této minulosti jsou zachované hornické kolonie a technické památky. Dnes je Nové Sedlo známé především díky své tradiční sklářské výrobě, zastoupené závodem O-I Czech Republic, a výrobě porcelánu v porcelánce Rudolf Kämpf. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout historické centrum, kostel a dozvědět se více o místní historii. Kolem města se rozprostírá krásná příroda, ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku.
OBEC ZBŮCH
Zbůch je obec, která se nachází v okrese Plzeň-sever a pyšní se bohatou historií spojenou s těžbou uhlí. V minulosti byla tato oblast významným hornickým centrem, což se odrazilo na jejím charakteru a vzhledu. Dnes je Zbůch moderní obcí, která si zároveň uchovává své tradice.
SPOLEČNOST PŘÁTEL STARÉ TECHNIKY, Z.S.
Cílem činnosti spolku je záchrana a využití industriálních památek, strojů a zařízení z oblasti hornictví, hutnictví elektrotechniky a dopravy. Zabývá se i jejich průzkumem a dokumentací.
ZDRUŽENIE BANÍCKÝCH SPOLKOV A CECHOV SLOVENSKA
Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska je partnerskou organizáciou Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky na Slovensku. Bolo založené v roku 2005 z iniciatívy vtedy aktívnych 7 baníckych spolkov a významných banských miest. Od roku 2007 je členom VEBH a dnes združuje 45 baníckych a hutníckych spolkov, cechov a baníckych bratstiev vo všetkých historických aj dnes činných banských regiónoch Slovenska.
BANSKOŠTIAVNICKO – HODRUŠSKÝ BANÍCKÝ SPOLOK
Banícky spolok vznikol transformáciou Základnej organizácie Slovenskej vedecko-technickej spoločnosti pri Rudných baniach, závod Banská Štiavnica dňa 19.11.1992 po ukončení jeho ťažobnej činnosti. Po útlme rudného baníctva realizuje dodnes v Štiavnicko-hodrušskom rudnom rajóne banskú činnosť s ťažbou drahokovovo-polymetalických rúd nasledovnícka spoločnosť Slovenská banská spol. Hodruša-Hámre s ročnou produkciou 500 kg zlata v koncentráte. Spolok aktívne udržiava banícke tradície, rekonštruuje bansko-technické pamiatky, spoluorganizuje Celoštátne Dni baníkov, geológov, hutníkov a naftárov počas Salamandrových dní mesta každoročne v septembri, ako aj mnohé celoročné banícke podujatia. Má 164 členov.
STOWARZYSZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW GÓRNICTWA Oddział w Rybniku
SDRUŽENÍ DŮLNÍCH INŽENÝRŮ A TECHNIKŮ
Sdružení je vědeckotechnická organizace sdružující inženýry a techniky hornictví, geologie a příbuzných oborů spolupracující s hornictvím. Za datum vzniku spolkového hnutí polských důlních inženýrů je považován rok 1892. Dnes sdružení čítá téměř 12 000 členů různých specializací zaměstnaných v těžebním průmyslu. Působí v celém Polsku prostřednictvím 18 správních rad poboček a téměř 170 poboček, které pokrývají jak hlubinnou těžbu, tak povrchovou a vrtnou těžbu. Působí ve všech oblastech geologických a průzkumných prací i těžby nerostů.
NADACE LANDEK OSTRAVA
Nadace Landek Ostrava je významnou institucí, která se zaměřuje na ochranu a prezentaci kulturního a přírodního dědictví regionu. Spravuje rozsáhlý areál Landek, kde se nachází nejen technické muzeum, ale také unikátní přírodní rezervace. Nadace pořádá řadu akcí a vzdělávacích programů pro všechny věkové kategorie.
SPOLEK PROKOP PŘÍBRAM
Spolek Prokop Příbram navazuje na tradici stejnojmenného spolku založeného již v 19. století. Spolek je občanské sdružení, které se věnuje obnově a udržování hornických tradic a památek v Příbrami. Organizuje různé kulturní a společenské akce, aby přiblížil historii hornictví široké veřejnosti.