Výlet s tajenkou
Jílové leží asi 20 km jižně od Prahy nedaleko pravého břehu řeky Sázavy. Je obklopené masivní pahorkatinou, která společně s údolím tvoří jedno z nekrásnějších míst v okolí Prahy. Zlato se zde těžilo už v dávných dobách, zdejší revír je považován za nejvýznamnější v Česku. Jílovské zlato dokonce zdobí naše vzácné korunovační klenoty.
Celý výlet s tedy bude blyštět zlatým kovem. Ten se zde pokoušel těžit i známý alchymista císaře Rudolfa II. Za 2000 let vyrvali lidé skalám asi jedenáct tun žlutého kovu. Což by dalo na kostku o hraně pouhých tři čtvrtě metru. Není to trochu málo? Dozvíte se!
Režiséru Formanovi se tady zalíbilo natolik, že zde natočil několik scén z oscarového filmu Amadeus. Kde to bylo? Stáhněte si celou hru a my vám vše ukážeme.
Text hry si můžete vytisknout zde: https://www.velkadobrodruzstvi.cz/.../vylet-za-zlatem-a...
Tento výlet vznikl s velkou pomocí a díky městu Jílové u Prahy, které si ho pro vás objednaly. Díky tomu je ZDARMA!
Žampašský most
Jeden z nejvyšších a nejstarších železničních kamenných mostů ve střední Evropě. Přes Kocourské údolí se klene ve výšce 41,5 metru a je dlouhý 110 metrů. Most leží na trati legendárního Posázavského pacifiku mezi zastávkami Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem. Od roku 1958 je most kulturní památkou České republiky.
Ski areál Chotouň
Malý ski areál se nachází 2 km od Jílového u Prahy, v nadmořské výšce 350 – 400 metrů. Výborné podmínky pro lyžování nabízí především rodinám s dětmi, začátečníkům a všem, kdo nechtějí jezdit daleko na hory. Jeho součástí jsou čtyři vleky: dvě „pomy“, malý dětský vlek a pohyblivý lyžařský pás. Mezi vyhledávané služby areálu patří také škola lyžování a snowboardingu, kvalitně vybavená půjčovna a servis. Nechybí také občerstvení a parkoviště u sjezdovky. Možný je také příjezd MHD z Prahy přímo k areálu. Díky výkonnému zasněžovacímu systému nabízí ski areál sezonu dlouhou jako na horách, v provozu je obvykle od prosince do dubna. Vleky jsou v sezoně v provozu od 09:00 do 21:00, samozřejmostí je každodenní úprava sjezdovky rolbou.
Turistické stezky
Jílovské zlaté doly
Tato naučná stezka doplňuje expozici Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Vede z větší části po polních cestách a je přístupná po celý rok.
Stezka má dvě trasy, kdy obě začínají v Jílovém. Okružní, dlouhá 5 km, má osm zastavení. Zavede turisty k nedalekým historickým dolům: dolu sv. Anny a dolu Petr, k odkališti a dolům Kocourského pásma, do Horního Studeného s dolem Pepř, na vrch Pepř s rozhlednou, do Šlojířského pásma s dolem Rotlev a zpět na jílovské náměstí.
Jednosměrná trasa je dlouhá 5 km a na okružní navazuje v Horním Studeném. Má osm zastavení a seznamuje návštěvníky s geologií jílovského revíru, pozůstatky dolování na Klobáském a Kocourském pásmu, včetně prohlídky historický štol sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského. Trasa poté vede do Žampachu, přes Kocourskou rokli a údolím Sázavy se dostanete do Kamenného Přívozu.
Posázavská stezka
Výchozím bodem jsou Pikovice a její hlavní část je značena jako pěší turistická trasa č. 0001. K nejatraktivnější části patří několikakilometrový úsek mezi Pikovicemi a Žampachem. Zde je totiž cesta místy vytesána ve skále a nabízí velmi atraktivní vyhlídky, např. Raisovu nebo Klimentovu. Vidět je z ní mj. i skalní útvar Pikovická jehla, která se tyčí nad tratí Posázavského pacifiku.
Jílovské vyhlídky
Okružní trasu zvanou Jílovské vyhlídky vytyčil místní Okrašlovací spolek ve spolupráci s městem. Tvoří ji 2 trasy značené červenými značkami a dohromady jsou dlouhé přibližně 15 km. Jižní část okruhu je dlouhá asi 8 km, k oblíbeným zastavením patří Boží skála nebo rozcestí s křížkem nad Vráží. Další zajímavé zastavení je na vrchu Pepř, z takzvané lucké cesty je pak výhled na Brdy. Dále cesta vede přes Ostřetínský les, který je součástí přírodního parku Střed Čech. Přes Svatováclavské lázně se nakonec vrátíte do Jílového.
Severní okruh dlouhý 6 km vede přes vrch Skalku s panoramatickým výhledem na Hřebeny, keltské hradiště Závist a Hradčany, případně je-li příznivé počasí i na Říp. Lesem Dubík se pak dostaneme k Sirotčí strouze. Cesta vede dál přes Radlík k Lipovému vrchu, kolem rybníka Ráček se pak turisté dostanou k lavičce Rakovce. Odtud je krásný výled na Chotouň, Pohoří, Drnku, Hornopožárský les a Boží skálu.
Naučná stezka Medník
Prochází částí národní přírodní památky Medník. Toto zvláště chráněné území bylo vyhlášeno již v roce 1933, má rozlohu 12,02 ha a tvoří jej především rozsáhlý lesní komplex v kaňonu řeky Sázavy. Symbolem tohoto území je kandík psí zub, který se tu vyskytuje jako na jediném místě ČR. V posledních několika letech se o NNP Medník hovoří také v souvislosti s hledáním tzv. Štěchovického pokladu. Stezka provádí jak přírodními společenstvy vázanými na řeku a údolní nivu, tak i přirozenými částmi lesa a suchomilnými společenstvy na svazích Sázavského kaňonu. Kromě botanických zajímavostí můžeme pozorovat i některé chráněné druhy živočichů – mlok skvrnitý, ještěrka obecná a podívat se z vyhlídky do údolí Sázavy. Nejlépe se dostane k Medníku vlakem z Prahy Braníka do zastávky Petrov u Prahy, dále přes betonovou lávku do Pikovic, dále po trase Posázavské stezky – červená turistická značka – která je kombinovaná se značkami naučné stezky. Stezka je přístupná celoročně. Délka trasy je 7 km a tvoří okruh. Je vhodná pro pěší turistiku, ale je třeba počítat s určitým výškovým převýšením. Chcete-li vidět kandík psí zub, vydejte se na trasu velmi brzy zjara. V zimě je stezka v určitých místech hůře schůdná.
Z Jílového do Třeštibok
Po žluté značce vyjdeme z náměstí v Jílovém. Cesta vede přes pole za hřbitov a dále přes silnici na Luka. Polní cestou budeme pokračovat k lesu Ostřetiny. Z této polní cesty je při dobré viditelnosti vidět na severní straně Prahu od Strahovského stadionu přes Hradčany až výškovým budovám na Pankráci. V pozadí Hradčan je vidět hora Říp, a jen při velmi dobrých podmínkách je vidět i Ještěd, Bezděz, Milešovka, popřípadě Krušné hory, je odtud vidět na vzdálenost až 100 km. Směrem na jih je odtud pěkný výhled na kopcovitou krajinu okolo Benešova, Votic a Neveklova.
Cesta lesem klesá do údolí Bohulibského potoka. Když vyjdeme z lesa, uvidíme v údolí starou hornickou osadu Bohuliby. Z Bohulib cesta sestupuje údolím potoka mezi chatami až k odbočce vpravo do stráně. Lesem se dá vystoupit na skalnatý vrch zvaný Třeštibok. Odtud je pěkný výhled do údolí Sázavy a na masiv Medníků. Vydáme-li se po lesní cestičce ještě dál, dojdeme k další vyhlídce na Hadí skále. Cesta může pokračovat dál lesem Zahrádka do Petrova, nebo je možné se z Třeštiboku vrátit zpět do údolí Bohulibského potoka a po červené turistické značce se dostat až k nádraží v Lukách pod Medníkem.
Z Jílového k řece Sázavě
Od náměstí v Jílovém se dáme po modré turistické značce směrem na Studené a Luka pod Medníkem. Z města vede kamenitá cesta do svahů vrchu Pepř ke Sv. Anně. Od Sv. Anny vede cesta k okraji Horního Studeného a dále pak do údolí. Kde se modře označená cesta setkává s potokem, tam se dáme po toku potoka. Nejdříve sestupujeme Dolním Studeným a potom se klesá Kocourským údolím k Žampachu. Tam projdeme pod jedním z nejvyšších kamenných mostů v Evropě– po železničním viaduktu. Je 42 m vysoký, pochází z let 1897 – 1900 a je železničním viaduktem posázavské dráhy. Dále se dostaneme na Žampach k bývalé továrně na vatu. Cesta podél ní a chat nás zavede až k jezu na Sázavě, kde je možné koupání. Kdybyste se vydali proti toku řeky přímo, dojdete do Kamenného Přívozu (po zelené značce). Ze Žampachu kolem hotelu Troníček jdeme údolím potoka do Borku. Zelená značka nás navede přes obec do údolí Chotouňského potoka. Dále se stoupá do vrchu kolem domů a chat na Vráži ke kopci na polní cestu. Ta vede k Boží skále. Odtud je pěkný výhled na město.